ANTHURIUM (3) - Podmienky - Svetlo a vlhkosť
Ak ste si zamilovali Anthúria tak ako ja, dávam palec hore, ale ak čakáte, že budú skrášlovať Váš príbytok bez problémov, nepoteším Vás. Anthúria sú asi najzložitejšie izbové rastliny a vyžadujú veľa starostlivosti a špecifické podmienky, takže ani ich nie je ľahké pestovať s inými aroidmi. Navyše každé Anthúrium vyžaduje niečo iné, takže je to neustále boj pokus-omyl kým sa u nás tieto mršky nezabývajú a neustália.
Najväčšou chybou pre začiatočníka je asi to, že si kúpi raritné anthúrium z nesprávneho zdroja. Teda nesprávny asi nie je najlepśí výraz, ale pri každej kúpe je dôležité vedieť, kde bola rastlina umiestnená pred príchodom k Vám a podľa toho ju adaptovať postupne na Vaše podmienky. Samozrejme s tým sa spája aj veľa frustrácie na strane pestovateľa, pretože je možné, že listy stratia na nejaký čas svoju pôvodnú krásu, odídu a je potrebné počkať kým nanovo vyrašia.
Uvediem iba pár príkladov zo svojej skúsenosti.
Kúpa od PESTOVATEĽOV TROPICKÝCH RASTLÍN V SKLENNÍKOCH :
Dobrá voľba, avšak rátajte s tým, že rastlina bola v sklenníku pri vlhkosti min. 80% a to pri izbových podmienkach nedocielite, takže treba rastlinu postupne adaptovať na nižšiu vlhkosť, prípadne umiestniť do sklennenej vitríny s dobrou ventiláciou a kontrolou vlhkosti. Navyše rastlinu ošetrite proti škodcom, keďže mnohé škodce sú v sklenníkoch ako prasiatka v žite, hlavne vošky, molice a strapky.
Kúpa v REŤAZCOCH:
Toto je asi najhoršia voľba (a nielen pre anthúria), pretože rastlina je počas svojho pobytu v týchto obchodoch dlho vystavovaná nesprávnej starostilovosti, prelievaniu, vystavená škodcom z iných druhov rastlín a pododbne. Pri kúpe sa môže rastlinka zdať zdravá, avšak po príchode domov sa začnú prejavovať príznaky. Preto ak sa aj rozhodenete Anthúria v reťazcoch kúpiť, odporúčam menej náročné a viac rozšírené druhy na Slovensku, ako napr. Clarinervium, Crystallinum,... Po príchode domov rastlinu treba ošetriť a ihneď (teraz sa môže na mňa zniesť vlna kritiky) presadiť. Prečo? Celé nesprávne zaobchádzanie sa Vám prejaví na koreňoch, čo v obchode nevidíte a preto je nutné čo najskôr prezrieť a ošetriť korene a dať rastlinu do vhodného substrátu, ktorý som popísala v predchádzajúcej časti.
Kúpa v RASTLINKÁRŇACH:
Tu je to rôzne, záleži akých majú rastlinkárne dodávateľov, niektoré kupjú od súkromných pestovateľov, ktorí môžu a nemusia pestovať v sklenníkoch, iné zase iba z dovozov od veľkopestovateľov a tam sa nedopátrame, ako bola rastlina pestovaná.
Sú rastlinkárne, ktoré vyslovene prepredaj a teda cez nich rastlinka iba na krátky čas prejde a ich cieľom je rastlinu čo najrýchlejšie predať, čo je pochopiteľné. Často to rozoznáte podľa výrazov ako "dnes nám dorazili...",... Vtedy postupujte ako pri nákupe z reťazcov (často majú aj tých istých dodávateľov).
Pri rastlinkárňach, ktoré sú zároveň aj pestovateľmi, je to poväčine iné, tí si rastlinky často zadaptujú, prípadne ponúkajú svoje výpestky a v tom prípade sú schopní aj odborne poradiť ohľadom starostlivosti. Spoznáte ich podľa ponuky a tiež počtu kusov pri naskladnení. Väčšinou majú rastlinky v malom množstve z každého druhu, každý kus je unikát a majú širokú ponuku raritnejších anthúrii. Rovnako dostanete rastlinku vo vhodnom substráte.
Nevravím, že pri tomto nákupe (a teda aj nákupe od nás) dostanete dokonalú rastlinku, ktorá bude po príchode domov stále krásna a nebudete musieť zápasiť s problémami, avšak riziko je najviac eliminované, keďže rastlinky sú najviac v rámci možností adaptované a je o ne dobre postarané. Budem sa opakovať, pestovaie anthúrií vyžaduje veľa skúsenosti a často aj nervov.
Nehľadajte dokonalé listy na rýchlopredajoch, hľadajte skúsenosti a vedomosti predajcu / pestovateľa.
A teda čo vlastne Anthurium potrebuje v izbových podmienkach?
SVETLO
Anthúria rastú v tropických dažďových lesoch pod hustými korunami stromov. Preto doma potrebujú veľa svetla, avšak nepriameho. Dobre sa im darí v tieni iných väčších rastlín, prípadne, ak ich letníte, pod tieňom sieťky. Mali by "vidieť" oblohu, avšak priame slnečné lúče, či ostré rastové svetlo môže listy spáliť.
Avšak growlight / slnko potrebujú, len ho treba filtrovať. V úplnom tieni izby sa im nebude dariť a nebudu kvitnúť.
VLHKOSŤ
V dažďových pralesoch prší takmer každý deň a Anthúriá teda rastú vo vysokej vzdušnej vlhkosti. Preto aj mnohí pestovatelia pestujú rastliny v sklenníkoch, pretože pri bežnej izbovej vlhkosti 40-50% rastlina nebude prosperovať, spomalí sa rast a nebude mať také veľké listy.
Takže bez zvlhčovača, čí pravidelného rosenia sa nezaobídete. Ale pozor, ani toto nie je také ľahké. Je potrebné vybrať vhodný zvlhčovač, ktorý netvorí kvapky vody, ale taký, z ktorého pri svojej prevádzke nevidíte vychádzajúcu hustú paru. Pri ručnom rosení si dávajte veľký pozor na anthúriach so sametovými listami. Tie v žiadnom prípade neroste na hornú stranu listov, pretože sa Vám urobia nevzhľadne škvrny, prípadne aj pleseň. Roste ich vždy iba na spodnú stranu listov.
Pleseň, huby,.. (tzv. funghi) sú tiež veľmi časté, preto treba ošetrovať anthúrka fungicídmi, ktoré sa aplikujú raz do mesiaca buď ako postrek na listy alebo sa pridávajú do zálievky. Tému chorôb a škodcov ale preberieme v ďaľšej časti.
ÁNO, JE TO BOJ, ALE STOJÍ TO ZA TO, VERTE MI :)
Majte krásny deň.
Leave a comment