ANTHURIUM (2) - Podmienky - Substrát
Začnem tým, kde som skončila v predchádzajúcom diely anthúriovej série (https://monsterkovo.sk/content/11-anthurium-1-zaklady)
Už vieme, že Anthurium patrí do čeľade ARACEAE (arónovité) a podčeľade Pothoideae : Anthurieae.
Takže v skratke ako si to ja vždy píšem:
ARACEAE -> POTHOIDEAE* -> ANTHURIEAE -> ANTHURIUM
* (niekde sa stretneme aj s priradením do Lasioideae)
Toto by ale mohlo navádzať k nejakému generalizovaniu, napríklad som sa stretla s názorom, že keďže Alocasie, Philodendróny, Monstery a Anthúria patria do rovnakej čeľade a sú to všetko aroidy, majú radi rovnaké podmienky (teplo, vlhkosť, substrát, svetlo,...).
Lenže v predchádzajúcom článku sme sa dočítali, že to tejto čeľade patria aj vodné rastliny, takže je to pravda, že všetky aroidy potrebujú jedno a to samé? Odpoveď asi viete už aj sami.
Dokonca ani všetky druhy anthúrií (species) nemajú rovnaké podmienky, ale to už by som zachádzala do veľkých detailov hneď na začiatku mojej série.
V tomto článku sa chcem zamerať na substrát. Ale aj na pochopenie dôležitosti substrátu je nutné vedieť, kde a ako anthúria rastú.
Takže ideme sa pozrieť na to, kde vlastne anthúria žijú, ako žijú, ako rastú, ako sa striedajú tepelné a svetelné podmienky a pri anthúriách veľmi dôležité, akú maju vlhkosť v domovine.
Mapa výskytu anthúrií:
Najskôr si povieme o EPIFYTOCH. Epifyt je rastlina, ktorá žije prichytená na iných rastlinách, najčastiejšie na kmeni stromov, kde sa živí organickými látkami, ktoré sa hromadia v kôre stromov. Parazit? Nie, síce žijú na povrchu iných rastlín, ale vyživuje sa úplne samostatne, takže žiadnym spôsobom na tejto rastline neprazituje.
Aby som túto tému nenechala úplne odfláknutú, spomeniem tu ešte jednu dôležitú vec a to sú druhy epifytov, a to sú:
1. Holo-epifyty
Trávia celý svoj život bez kontaktu so zemou. Najznámejšou predstaviteľkou holo-epifytov je orchidea. U Vandy je to jasné, že? A u ostatných orchideí je toto dôvodom, prečo ich nesadíme do pôdy, ale iba do kôry (komerčne známej ako orchideový substrát). Patrí sem však aj napr. Tillandsia.
2. Hemi-epifyty, alebo aj primárne epifyty
Najskôr rastú iba na kôre stromov, kde sa vyživujú organickými látkami hromadiacimi sa na kôre stromov, ale neskôr spúšta vzdušné korene k zemi, kde zakorenia a preberajú hlavnú vyživovaciu úlohu. Teraz budete asi prekvapení, ale najznámejším predstaviteľom hemi-epifytov sú fikusy.
3. Terestriálne epifyty, alebo aj sekundárne epifyty
Klíčia v zemi, ale šplhajú sa po kôre stromov, kde sa prichytávajú vzdušnými koreňmi a neskôr tieto korene preberajú hlavnú vyživovaciu úlohy (čiže v reverznom poradí ako primárne epifyty). Sú to napríklad bromélie, niektoré orchidei ako cymbidium, ...
Tak a teraz ste strávili dlhé minúty čítaním o epifytoch a verím, že veľa z Vás si povie, čo to tu pletiem. Je to preto, že väčšina anthúrií su epifyty.
Čo to ale pre nás znamená? Tieto rastliny nám v izbových podmienkach najlepšie prosperujú v substráte, ktorý nemá priveľa pôdy, skôr sa skladá s kôry, pemzy, ... Čiže komerčne známe ako substrát pre aroidy. Ja osobne si nekupujem žiadne špeciálne substráty pre aroidy, miešam si doma s malým podielom extra ľahkej pôdy, napr. jemný kokosový substrát (neodporúčam tú, ktorú odporúča veľa pestovateľov P....., pretože veľmi drži vodu a to nemajú anthúria radi), kôry alebo orchideového substrátu, pemzy či iného minerálneho substrátu s vačšou frakciou (samozrejme závisí na veľkosti a veku rastliny, nebudeme dávať predsa šútre do sadeničiek, že hej?).
Dôležité je, aby substrát bol vzdušný a nedusil korene a tiež drenážna schopnosť veľmi vysoká, aby sme zabezpečili pravidelný prísun zálievky, ale korene neboli dlho mokré.
Takže už vieme, že chceme anthúrium, do akej čeľade patrí a aký si máme pripraviť substrát pred príchodom nového kúska (dúfam, že od nás :)). To by bolo na dnes všetko, zajtra Vám napíšem niečo viac o svetle a vlhkosti.
Majte krásny začiatok týždna.
Marianna
Leave a comment