Ako vybrať správny substrát?
Aký substrát použiť na moje rastliny?
V prvom rade by som chcela spomenúť, že obsah článku je na základe mojich skúseností a rady rôznych pestovateľov sa môžu rôzniť.
BERTE VŽDY NA VEDOMIE:
1. TYP RASTLINY
Treba si uvedomiť, že každá rastlina potrebuje iný substrát a rovnako nie je vhodné všetky aroidy sadiť rádovo do aroid substrátu.
Ak si nie ste istý, aký substrát je najvhodnejší, poraďte sa so skúsenjším pestovateľom, ktorý pestuje rastliny približne v rovnakých podmienkach ako vy. Skúsenosti pestovateľov, ktorí pestujú v sklenníkoch, asi nebudú 100% vhodné pre niekoho, kto pestuje rastliny v izbových podmienkach a naopak.
2. VEĽKOSŤ KOREŇOV a VEK RASTLINY
Veľké frakcie (kúsky) v substráte sú vhodné pre väčšie rastliny s pevným koreňovým systémom. Poskytnú koreňom dostatok vzduchu, nedržia ich neustále vo vode a zároveň nezničia korene svojou váhou. Jeden poznatok z bonsajových kurzov mi utkvel v pamäti a platí podľa mna na všetky rastliny - hustota a vetvenie koruny je úmerná hustote koreňového systému. Pre rastliny je najlepši rozvetvený koreňový systém a ten sa docieli tak, že koreň pri svojom raste "narazí" na prekážku (perlit, kôra,...) a tam sa začne deliť, čo je pre silu rastliny veľmi prospešné. Preto veľa rastlín prosperuje napríklad v Seramise alebo Pone.
Z mojej skúsenosti nevzdušný substrát obalí rýchlo korene a pri nesprávnej veľkosti kvetináča (napr. väčší kvetináč ako koreňový bal) sa mokrý substrát drží pri koreňoch, aj keď sa pôda na povrchu zdá už suchá, čo vedie k hnilobe koreňov.
Naopak pre mladé rastliny alebo rastliny s jemnými koreňmi je vhodnejší jemnejší substrát, pretože veľké čiastočky ich stlačia, pridusía a môžu zničiť. Rovnako mladé rastlinky potrebujú viac vlhka a to im zabezpečí jemnejši substrát.
3. STE PRELIEVAČ alebo NEPOLIEVAČ
Ak ste chronický prelievač, určite odporúčam voliť substráty, ktoré rýchlo preschnú, nedržia vlhkosť príliš dlho a majú v sebe väčšiu frakciu (kúsky) perlitu, pemzy, kôry atď. Najlepšie na spodok kvetináča pridať kamienky, väčšiu pemzu atď. Prelievači by mali tomu prispôsobiť aj kvetináč, napríklad pre antúria zvoliť celodierkový alebo terakotový, ktorý rýchlejšie odparuje vodu. Určite by som sa vyhla tesným vrchným obalom (alebo obalom všeobecne) a kvetináčom s malými drenážnymi otvormi.
Ak ste nepolievač, voľte pôdu, ktorá udrží dlhšie vlhkosť, najlepšie s prímesou kokosovej pôdy a plastový kvetináč, cez ktorý sa neodparuje rýchlo voda.
4. VZDUŠNÁ VLHKOSŤ a CIRKULÁCIA VZDUCHU
Čím je menšia vlhkosť a vyššia cirkulácia vzduchu, tým rýchlejšie rastliny presychajú.
5. HNOJENIE
Komerčné substráty sú predhnojené a preto je nutné po presadení počkať s hnojením zopár mesiacov. To napríklad mne nevyhovuje, pretože neviem aké hnojivo je v substráte a chcem si hnojiť rastliny sama podľa ich potrieb, napríklad podpora kvitnutia, rozvoj koreňového systému atď. Ak ste ako ja, odporúčam siahať po sterilných substrátoch.
Naše substráty si môžete zakúpiť tu: https://monsterkovo.sk/68-substr%C3%A1ty
Koľko litrov substrátu potrebujem? Prečitajte si tu: https://monsterkovo.sk/kolko-litrov-substratu-potrebujem.htm
A čo sa teda týka našich substrátov, tu je taká malá nápoveda.
Samozrejme, ak ste na pochybách, neváhajte nás kontaktovať, prípadne nám pošlite názov rastliny a vek a namiešame Vám substrát na mieru:
Leave a comment