Orchidea
Orchidey sú v skutočnosti oveľa ľahšie na starostlivosť ako sa o nich hovorí. Hlavne najrozšírenejší druh, Phalaenopsis. Ale stále máme pre Vás zopár trikov,ako udržat rastlinu pri živote a podporiť ju čo najviac, aby znovu zakvitla.
1. Ak začne orchidea vyhánať okvetnú stonku, neotáčajte ju.
2. Ak je okvetná stonka dostatočne dlhá, dajte jej oporu.
3. Kvitnú zvyčajne 3 mes do roka a potom sa zotavujú po zbytok roka, nevyhadzujte ju po odkvitnutí, aj keď máte pocit, že umiera. Dôležité sú listy a koreňový systém, ak sú tie v poriadku, nechajte rastlinku odpočivať a podporte ju listovým hnojivom.
4. Zhnednuté kvety môžete a nemusíte odstraňovať.
5. Zvädnuté okvetné stonky môžete:
a) neodstrániť,
b) odstrihnúť nad najbližším kolienkom (vypuklá čast na stonke),
c) odstrihnúť úplne dole ak stonka nevyzerá dobre
d) ak má orchidea dve okvetné stonky, odporúča sa jednu zrezať úplne a druhú ku kolienku.
6. Pokračujte s hnojením aj po odkvitnutí, avšak kvitnúca a oddychujúca orchidea má iné nároky na typ hnojiva. Ak ponecháte okvetnú stonku, použivajte hnojivo na kvitnúce orchidey, ktoré sa má používať aj v kvetnej fáze. Ak ju odstránite, používajte listové hnojivo na orchidey.
Ak ste nehnojili orchideu vôbec alebo ste hnojili nesprávnym hnojivom, je možné, že Vám ďaľšiu sezónu nezakvitne. Je potrebné začať čo najskôr s hnojením s listovým hnojivom a pokračovať s hnojivom na podporu kvitnutia až po rozvninutí kvetovej stonky.
7. Ak nastal znovu čas v roku, kedy Vaša orchidea kvitne, podporte kvitnutie:
- doprajte jej dostatočne veľa svetla, čo najviac, avšak limitujte počet hodín na priamom slnku
- zabezpečte rozdiel medzi dennými a nočnými teplotami aspoň 10 stupňov.
8. Zálievka by mala byť pravidelná, cca 2krát do týždňa, ale je vhodné nechať substrát jemne preschnúť medzi zálievkami.
9. Svetlo - najoptimálnejšie je mať rastlinu na svetlom miesto, ak je na priamom slnku,
mala by ho mať 1-4 hod denne, nie celý deň. Príliš málo svetla sa prejavuje nekvitnútim rastliny a môžete vidieť aj veľmi tmavú farbu listov. Príliš veľa svetla sa prejavuje hnednutím kvetov a veľmi svetlou farbou listov - limetkovo
zelená alebo žlto-zelená. Prípadne rastlina začne vytvárať červené okraje listov.
ODPADÁVANIE PÚČIKOV PRED VYKVITNUTÍM:
Rastline chýba kalcium. Zabezpečte jej hnojivo so všetkými 12 minerálmi, ktoré orchidea potrebuje.
ADAPTÁCIA ORCHIDEÍ PO OBDRŽANÍ, ČI PRINESENÍ Z OBCHODU:
Rastlina je citlivá na náhle zmeny teploty, aj teplôt zálievky. Po prinesení z obchodu ju preto nechajte deň - dva na chlanejšom mieste a nie na priamom svetle. Zalievajte studenou vodou, ale žiadne ľadové kocky, postupne zvykajte na teplotu zálievky, na akú ste zvyknutí.
POTREBUJETE POMOC? Napíšte nám na
marianna@monsterkovo.sk
a my Vám pomôžeme zohnať tie najlepšie hnojivá od zahraničných pestovateľov orchideí, prípadne odporučíme, či namiešame substrát, či nájdeme oporu pre Vašu konkrétnu orchideu.